Zasmakuj studiowania w Łodzi. Wizyty studyjne na wydziałach

Spotkania z pracownikami naukowymi UŁ, wykłady akademickie, warsztaty w pracowniach i laboratoriach, a także odwiedzanie miejsc, w których można dobrze spędzić czas wolny – w ramach programu „Zasmakuj studiowania w Łodzi” uczniowie szkół średnich z całej Polski nabierają apetytu na kontynuację swojej edukacji właśnie tutaj, na Uniwersytecie Łódzkim i w naszym mieście.

„Zasmakuj studiowania w Łodzi” to cykl wydarzeń skierowanych do uczniów szkół ponadpostawowych z całej Polski, stojących u progru decyzji o miejscu i kierunku swojej dalszej edukacji. Uniwersytet Łódzki jest jedną z trzech uczeli, będących partnerami tej inicjatywy. Składają się na nią 2-3-dniowe wizyty studyjne, podczas których młodzi ludzie – maturzyści, ale nie tylko – poznają łódzkie uczelni, ich ofertę, pracowników naukowych i przestrzenie dydaktyczne, zwiedzają miasto i... doświadczają, jak to jest być studentem. 

Od września br. do końca tego roku odbyły się 3 wydarzenia z udziałem Uniwersytetu Łódzkiego. Każde skoncentrowane było na innym zagadnieniu – profilu edukacyjnym. 

Wizyta kadry dydaktycznej na Wydziale Chemii UŁ
Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego (22 września br.) gościliśmy 22 reprezentantów z 11 szkół ponadpodstawowych z Wielunia, Wrocławia, Łowicza, Skierniewic, Kutna, Kielc, Lubina, Legnicy i Sycowa. Wyjątkowo nie była to młodzież, lecz przedstawiciele kadry pedagogicznej – „ambasadorzy opinii”. Podczas wizyty na Uniwersytecie Łódzki z dużym zaangażowaniem poznawali oni laboratoria i obszary badawcze realizowane przez Wydział Chemii UŁ. Prezentacji dokonały zespoły naukowców prowadzonych przez 

 

Branża IT i Gamedev: Wydział Matematyki i Informatyki UŁ
13 października br. odbyła się wizyta studyjna na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ. Uczestnikami spotkania byli laureaci konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych – uczniowie z Technikum Łączności z Gdańska oraz maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie (woj. dolnośląskie). Uczestnicy zapoznali się z wybranymi zagadnieniami sztucznej inteligencji oraz możliwościami zastosowania ich w projektowaniu gier komputerowych. Spotkanie prowadzili:

  • dr hab. Marek Majewski, prof. UŁ – prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki, który przywitał gości i dokonał prezentacji Wydziału
  •  dr Marta Lipnicka z Katedry Analizy Matematycznej i Teorii Sterowania poprowadziła wykład  „Inteligentne gry”.

 

Branża Life Science: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Tym razem miejscem prezentacji był Wydział Biologii i Ochrony Środowiska. Gościliśmy maturzystów z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim oraz LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Program wizyty 17 października br., zaproponowany przez dr hab. Joannę Grabowską, prof. UŁ – pełnomocniczkę dziekana ds. promocji Wydziału BiOŚ, był szczególnie interesujący i angażujący młodych ludzi. Odbyły się: 

  • warsztaty „Mikroby pod lupą”, prowadzenie: dr Magdalena Moryl, Katedra Biologii Bakterii
  • wizyta w Instytucie Biofizyki, prowadzenie: dr Monika Dąbrzalska, Katedra Biofizyki Ogólnej
  • warsztaty „Mikroskopia świetlna i fluorescencyjna w analizie struktur i procesów komórkowych, prowadzenie: mgr Natalia Gocek i mgr Mateusz Wróblewski, Katedra Cytofizjologii
  • warsztaty „Fizjologia mięśni człowieka”, prowadzenie: dr Anna Kobrzycka, Katedra Neurobiologii
  • prezentacja modelu „Rozwiązania Bliskie Naturze – obieg wody w mieście” w wykonaniu Studenckiego Koła Ekohydrologii. 

Każde wydarzenie w ramach cyklu "Zasmakuj studiowania w Łodzi” przeniknięte jest prezentacją oferty edukacyjnej łódzkich uczelni, jak również spotkaniami z reprezentantami sektora biznesu. Ponadto, młodzież i pedagodzy zwiedzają Łódź, poznając ją z różnych perspektyw, biorą też udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Dla wielu z nich jest to pierwszy kontakt z naszym miastem, dzięki któremu nabierają przekonania o tym, by studiować właśnie tutaj. 

Podczas ostatnich trzech wizyt w tym roku, wyżej opisanych, naszą uczelnię poznało niemal 80 osób z 15 szkół ponadpodstawowych. Warto przy tej okazji nadmienić, że ogółem w 13 edycjach projektu „Zasmakuj studiowania w Łodzi”, który realizowany jest od 2017 roku, udział wzięło prawie 400 uczniów i 90 nauczycieli.

Głównym organizatorem tych przedsięwzięć jest Urząd Miasta Łodzi w ramach kampanii „Młodzi w Łodzi”. Uniwersytet Łódzki jest jednym z partnerów tej akcji. 

 

Redakcja: Agata Dawidowicz (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Natalia Naworska (Centrum Komunikacji i PR UŁ)