Wielkoskalowe ćwiczenie w Archikatedrze Łódzkiej było symulacją zagrożeń terrorystycznych jakie mogą wystąpić w miejscach kultu religijnego. W wydarzeniu zorganizowanym przez Uniwersytet Łódzki, Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi, Archidiecezję Łódzką i konsorcjum projektowe ProSPeRes wzięło udział 250 osób, w tym 150 policjantów. Ćwiczenia pozwoliły przetestować i ulepszyć proponowane środki zapobiegawcze i procedury reagowania takie jak: organizacja i działanie zespołu powitalnego, sprawdzenie obiektu pod kątem przedmiotów podejrzanych, zarządzanie incydentem, reagowanie na atak terrorystyczny z użyciem środków CBRN, ewakuacja, „inwakuacja” i „lockdown”, komunikacja i współpraca ze służbami podczas i po incydencie.
Dr Rafał Batkowski, ekspert z UŁ pracujący w programie ProSPERES podkreśla, że sprawdzenie procedur w dużym obiekcie, jakim jest łódzka katedra jest bardzo ważne:
To ćwiczenie ma niestandardowy charakter. Z naszej perspektywy jest bardzo ważne, bo dotyczy wszystkich aktorów na scenie bezpieczeństwa – personelu religijnego, wolontariuszy, jednostek policji, straży pożarnej oraz innych służb publicznych – wszystkich którzy mogą realnie wpłynąć na bezpieczeństwo wiernych i tak ważnej placówki.
Całość wydarzenia na bieżąco obserwowało około 50 obserwatorów, w tym grupa zagranicznych przedstawicieli zajmujących się tematyką CBRN i bezpieczeństwa, a także obserwatorzy z Komisji Europejskiej. Założeniem ćwiczeń było sprawdzenie w możliwie realnych warunków reakcji personelu, wiernych i służb publicznych. Wstępne opinie obserwatorów potwierdziły, że dzięki stosowaniu procedur projektowych uniknięto paniki i chaosu podczas zdarzenia, wierni i personel potrafili skutecznie uciec lub ukryć się w obiekcie, a następnie współpracować z policjantami i strażą pożarną.
Projekt ProSPERES ma na celu podniesienie poziomu ochrony w miejscach kultu poprzez współpracę naukowców, policjantów, strażaków z m.in. Kościołem Katolickim, Kościołem Grecko-Prawosławnym i Gminą Wyznaniową Żydowską.
W ostatnich latach ekstremiści atakowali miejsca kultu religijnego różnych wyznań. Informacje zebrane od instytucji i władz religijnych wskazują, że istnieje coraz większa świadomości zagrożeń i potrzeba zwiększenia zabezpieczeń, jednak należy zachować równowagę między bezpieczeństwem a zachowaniem otwartego charakteru miejsc kultu religijnego
Marcin Podogrocki, kierownik projektu z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ.
System ProSPeres obejmuje środki na rzecz zwiększenia prewencji, ochrony, odstraszania i reagowania na różnego rodzaju zagrożenia i incydenty terrorystyczne, które mogą wystąpić w miejscach religijnych, w tym ataki z użyciem środków CBRN (zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne).
Konsorcjum opracowało zestaw rekomendacji w zakresie procedur przeciwdziałania i reagowania, wyposażenia, usprawnień w zakresie infrastruktury oraz protokołów współpracy ze służbami publicznymi. Wdrożenie systemu obejmuje:
- przygotowanie i zainicjowanie szkoleń modułowych, w tym eLearning z VR,
- przeprowadzenie ćwiczeń na dużą skalę,
- zainicjowanie ogólnoeuropejskiej kampanii uświadamiającej skierowanej do przywódców religijnych, personelu obiektów oraz uczestników zgromadzeń.
W konsorcjum kierowanym przez Uniwersytet Łódzki znajduje się 17 partnerów, w tym z Polski:
- Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi,
- Archidiecezja Łódzka,
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,
- Komenda Stołeczna Policji,
- Dynamic Safety Corporation sp. z o.o.,
- Fundacja Obserwatorium Społeczne,
- Wyższe Szkoły Bankowe,
- Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN,
- Akademia Pożarnicza.
Partnerzy z zagranicy:
- International Security and Emergency Management Institute - Słowacja,
- Center for Security Studies - Grecja,
- The Dutch Institute for Safe and Secure Spaces- Holandia,
- HELLENBERG INTERNATIONAL - Finlandia,
- CARDET CENTRE FOR THE ADVANCEMENT OF RESEARCH & DEVELOPMENT IN EDUCATIONAL TECHNOLOGY LIMITED - Cypr,
- Holly Metropolis of Ioannina - Grecja,
- Hellenic Police - Grecja.
Projekt, którego zakończenie planowane jest na listopad 2023 roku finansowany jest przez Komisję Europejską z programu Internal Security Fund – Police. Jego budżet opiewa na kwotę ponad 3 mln 300 tys. EURO.
Ten projekt to element szerszej idei, którą realizuje Uniwersytet Łódzki, czyli podniesienia poziomu bezpieczeństwa miejsc publicznych. Elementami tej inicjatywy jest udział w działaniach podejmowanych przez Unię Europejską. Nasz uniwersytet koordynuje projekty międzynarodowe, które obejmują badania i działania wdrożeniowe w celu poprawienia bezpieczeństwa miejsc publicznych
puentuje Marcin Podogrocki, kierownik projektu z Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ.
Ww. Centrum realizuje również projekt Safe Stadium, który ma na celu stworzenie spójnego systemu bezpieczeństwa obiektów sportowych. W maju br. Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Komendą Stołeczną Policji zorganizowało na Stadionie Narodowym w Warszawie kompleksową prezentację nowatorskich rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa CBRNE.
Redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Komunikacji i PR ; zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR ; materiał źródłowy o projektach: Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ