Trzy kluczowe idee konferencji w Nowym Jorku
Publikacja pt. „The water crisis does not stop in New York” („Kryzys wodny nie kończy się w Nowym Jorku”) stanowi podsumowanie pierwszej od 46 lat Konferencji Wodnej, która w dniach 22-24 marca odbywała się w siedzibie ONZ. Światowe problemy gospodarowania wodą omawiało podczas niej 10 tysięcy delegatów z całego globu.
Rozwiązania zaproponowane przez łódzkich ekohydrologów zostały wymienione przez autorów artykułu w „Nature” jako jedna z trzech idei w sposób szczególny wpływających na radykalną zmianę dotychczasowego spojrzenia, sposobu myślenia i działań w dziedzinie ekohydrologii. „Nature-Based Solutions” zostały opracowane w ramach Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Obejmują oparte na przyrodzie rozwiązania ekohydrologiczne, realizowane w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami, budujące harmonijne relacje między człowiekiem a naturą, które są najlepsze dla zrównoważonej gospodarki wodnej.
Pozostałe dwie kluczowe idee, które powinny wpływąć na działania ekohydrologiczne to, zdaniem autorów artykułu w „Nature”:
- konieczność skoordynowania działań na rzecz klimatu i wody, gdyż racjonalnie prowadzona gospodarka wodna będzie odgrywać zasadniczą rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych i dostosowywaniu się do nich. Zmiany klimatu nie są bowiem jedyną przyczyną kryzysu hydrologicznego. Trwające dziesięcioleci złe zarządzanie światowymi zasobami wodnymi doprowadziło do ich wyczerpania i wpłynęło negatywnie na obieg wody.
- konieczność włączenia w procesy decyzyjne grup, które potencjalnie mogą zostać najbardziej dotknięte kryzysem wodnym, czyli młodzieży, kobiet, a także ludności żyjącej na obszarach zmagających się z kryzysami hydrologicznymi. To na życie młodych ludzi najbardziej wpłyną wyzwania związane z wodą w przyszłości. Kobiety, zwłaszcza w krajach o niższych dochodach, są najbardziej dotknięte brakiem wody i infrastruktury sanitarnej. Wreszcie ludność z obszarów dotkniętych kryzysem hydrologicznym - generalnie wykluczana z administrowania zasobami wodnymi, które mają fundamentalne znaczenie dla istnienia ich społeczności.
Katedra UNESCO Ekohydrologii UŁ
Podczas konferencji, ERCE PAN oraz Katedra UNESCO UŁ przygotowały we współpracy z Polskim Ministerstwem Infrastruktury jedną z sesji, której motywem przewodnim były właśnie nature-based solutions, jeden z najbardziej rozwojowych kierunków gospodarki wodnej.
Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego wywodzi się z Katedry Ekologii Stosowanej działającej w Instytucie Ekologii i Ochrony Środowiska UŁ od 1990 roku. Status Katedry UNESCO otrzymała w 2019 r. i od 1 stycznia 2020 r. funkcjonuje pod obecną nazwą.
Badania prowadzone w Katedrze koncentrują się na zintegrowanej strategii zrównoważonego zagospodarowania zlewni rzek z szczególnym uwzględnieniem wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej. Przedmiotem zainteresowań badawczych pracowników Katedry UNESCO są m.in. ekohydrologia, biotechnologie ekologiczne, adaptacje do zmian klimatycznych, ocena stanu jakości wód i systemy wczesnego ostrzegania o zagrożeniach. Katedra ściśle współpracuje z jednostkami badawczymi na całym świecie. Razem z nimi lub samodzielnie realizuje wiele projektów ekohydrologicznych.
Materiał: „Nature”, Katedra UNESCO Ekohydrologii UŁ
Redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Komunikacji i PR UŁ