STREFA KANDYDATA

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.

Maria Skłodowska-Curie – pionierka radiochemii, laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i z chemii (1911)





CZEŚĆ!

Witaj w Strefie Kandydata! Skoro tu jesteś, zapewne chcesz nas trochę lepiej poznać. Zacznijmy więc od podstaw. Jesteśmy młodym uniwersytetem - powstaliśmy 24 maja 1945 roku w sercu Polski. Mimo tak młodego (jak na szkołę wyższą) wieku należymy do największych uczelni w kraju.

Co nas wyróżnia?  Kreatywne podejście do kształcenia,  otwartość na to, co nowe i nieoczywiste, a także odważne dążenie do innowacyjnych rozwiązań. Wszystko to jest możliwe dzięki naszej niesamowitej społeczności, którą tworzy blisko 25 000 studentów i doktorantów oraz niemal 4 tysiące pracowników.

NASZE SUKCESY

Sukces studentek z kierunku Biologia kryminalistyczna

W dniu 28 listopada 2023 r. odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki, do którego zakwalifikowało się 5 spośród…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Łódzki Biobank współtworzy Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej

W Polsce powstaje 18 Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej – dwa z nich będzie współtworzyła Pracownia Biobank Uniwersytetu Łódzkiego. Każdy z tych…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

ScienceBEAT, czyli bitwa na wiedzę i stalowe nerwy

Celebrujemy osiągnięcie naszego Kolegi – Mateusza Kosińskiego, studenta kierunku Mikrobiologia, który jako jeden z ponad 100 kandydatów zakwalifikował…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

PCR ratuje życie, robi filmy i daje frajdę

„FLASHMOB PCR” to film edukacyjny z udziałem 700 dzieci z łódzkich szkół, który przedstawia przebieg i zastosowanie reakcji polimerazy. Uroczysta…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Musimy znaleźć równowagę w słońcu – badaczka UŁ o bezpiecznym opalaniu

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Woda i zieleń to infrastruktura krytyczna

Coraz wyższa temperatura daje się we znaki przede wszystkim mieszkańcom miast, z kolei w podmiejskich gminach, podczas upałów, coraz częściej brakuje…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Rewolucja w szczepieniu przeciwko krztuścowi

Nowa, aplikowana do nosa szczepionka przeciw krztuścowi może zrewolucjonizować leczenie tej choroby na całym świecie. Szczepionka pomyślnie przeszła…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Pustynia to nie tylko piach – o wyprawie naukowej biologów UŁ do Sudanu

Sudan przyciągnął nas, trójkę biologów, swoją tajemniczością i pozorami niewielkiej bioróżnorodności. Tajemniczością, bo to obszar prawie niezbadany…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Odbiorą rakowi możliwość obrony przed chemioterapią

Zespół naukowców z Katedry Biofizyki Ogólnej pod opieką dr hab. Agnieszki Robaszkiewicz prowadzi badania, które mają przełamać lekooporność nowotworów…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Sokół – nowy gatunek storczyka poświęcony Ukrainie

Dr hab. Marta Kolanowska z Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin wraz z badaczami Ramiro Medina Trejo i Dariuszem Szlachetko postanowili zadedykować…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Grzyby – niezbadana różnorodność

​​​​​​​Mogą być źródłem substancji leczących raka czy stwardnienie rozsiane. Bez nich nie wyrośnie las, ale też nie rozłożą się opadłe liście i martwe…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Biolodzy UŁ wśród 2% najlepszych badaczy świata

Wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie znalazło się 23 badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego, co daje wynik lepszy niż w ubiegłym roku (18…

WIĘCEJ

NASZE SUKCESY

Prof. M. Kolanowska o nowym gatunku storczyka w TVN

Prowadziła badania w Ekwadorze, Kolumbii, teraz przyszedł czas na Boliwię. Dr hab. Marta Kolanowska, profesor Uniwersytetu Łódzkiego z Wydziału…

WIĘCEJ

MAPA