Bezpieczny stadion – ćwiczenia służb we współpracy z UŁ

17 maja br. Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Komendą Stołeczną Policji zorganizowało na Stadionie Narodowym w Warszawie kompleksową prezentację nowatorskich rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa CBRNE. Głównym punktem dnia było sprawdzenie, jak działają w praktyce narzędzia wypracowane w projektach finansowanych przez Unię Europejską: HoloZcan, NEST oraz SAFE STADIUM. Zgromadzeni obserwowali ćwiczenia w zakresie współdziałania służb wykrywających i neutralizujących zagrożenia CBRNE – chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne i wybuchowe.

Prof. Michał Bijak, WBiOŚ UŁ
Prof. Andrzej Kruk, WBiOŚ UŁ

Relacja fotograficzna z wydarzenia

Modelowa współpraca Uniwersytetu Łódzkiego w obszarze bezpieczeństwa

W części wprowadzającej głos zabrał prof. Andrzej Kruk, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, który powiedział, że uniwersytety mają nie tylko misję kształcenia czy prowadzenia badań naukowych, ale też współpracy z otoczeniem uczelni.  

My szczególnie cenimy sobie tę trzecią misję, ponieważ dzięki niej możemy się uczyć od Państwa. Uczymy się tylu ważnych rzeczy, że możemy prowadzić potem duże projekty europejskie. Dziś mamy kolejną odsłonę tych cennych doświadczeń

– podkreślił prof. Andrzej Kruk.   

Dr hab. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ, a także prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, określił główny cel wydarzenia, jakim było pokazanie synergii pomiędzy programami dającymi możliwość wypracowania wspólnych technik i procedur przeciwdziałania zagrożeniom z obszaru CBRN.  

Kierownik Centrum przedstawił trzy projekty prowadzone przez jego zespół: SAFE STADIUM, który skupia się na procedurach zabezpieczenia i reagowania na zdarzenia CBRN na arenach sportowych, HoloZcan, który koncentruje się na stworzeniu zautomatyzowanego urządzenia mobilnego (mikroskopu holograficznego opartego o sztuczną inteligencję) do wykrywania zagrożeń biologicznych oraz NEST – wykorzystujący sensory do jednoczesnego wykrywania zagrożeń połączone z oprogramowaniem do zarządzania bezpieczeństwem.

Organizację wydarzenia wsparli równiej przedstawiciele Miejskiej Areny Kultury i Sportu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi – partnerzy projektu SAFE STADIUM. 

Atak terrorystyczny podczas meczu piłki nożnej 

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na PGE Narodowym odbywał się mecz pucharu juniorów w piłce nożnej  Podczas ćwiczeń przewidziano symultaniczny atak terrorystyczny polegający na wykorzystaniu przez zamachowców urządzeń wybuchowych z czynnikiem chemicznym, pojazdu oraz plecaka zawierającego urządzenie do dyspersji  z czynnikiem biologicznym wśród kibiców na trybunach. 
 
Podczas kilkugodzinnych, szeroko zakrojonych ćwiczeń odbywających się jednocześnie na płycie stadionu, a także w jego pomieszczeniach i na terenie przed obiektem, odbyła się między innymi, ewakuacja osób ze strefy zagrożenia oraz dekontaminacja. Sprawdzono także za pomocą urządzeń pomiarowych, jakie czynniki zostały uwolnione i w jaki sposób zagrażały uczestnikom. 
 
W ćwiczeniach uczestniczyły również: Państwowa Straż Pożarna, Żandarmeria Wojskowa oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego. W poszkodowanych kibiców meczu piłkarskiego wcielili się studenci Akademii Sztuki Wojennej i Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej.      

Narzędzia chroniące przed zagrożeniami CBRN atrakcyjne dla krajów UE 

Wydarzenie podsumowali przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy zgodnie stwierdzili, że projekty prowadzone przez Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ są modelowym przykładem współpracy wielu podmiotów i instytucji angażującym ponad to wielu partnerów z krajów członkowskich.  
 
Efekty tych projektów są ważne dla Niemiec, które będą gospodarzami Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, jak również Francji – organizatora XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2024. 

Przykład tych projektów, którymi zarządza Uniwersytet Łódzki pokazuje, że finansowanie z Funduszu Bezpieczeństwa Europejskiego powinno być kontynuowane i dawać wymierne efekty, które będą użyteczne dla całego społeczeństwa

– powiedziała Anna Sobczak z Komisji Europejskiej.  

Ćwiczenia omówił mgr inż. Maksymilian Stela z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, stwierdzając, że rozwiązania, które zostały wypracowane w projektach NEST, SAFE STADIUM oraz HoloZcan osiągnęły pożądaną zdolność operacyjną.  

Pokazaliśmy, jak działają trzy projekty komplementarne względem siebie. Wszystkie prowadzą do polepszenia systemu zabezpieczeń w przestrzeniach publicznych. To jeszcze nie koniec, prace w projektach jeszcze trwają

podsumował mgr inż. Maksymilian Stela

Wspomniane projekty finansowane są ze środków Unii Europejskiej:

Wcześniejsze teksty o projektach:

Redakcja: Honorata OgieniewskaCentrum Komunikacji i PR ; zdjęcia: dr Bartosz KałużnyCentrum Komunikacji i PR ; materiał źródłowy o projektach: Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ