Wszystkie przewody doktorskie, które zostały wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów, a które nie zostaną zakończone do 31 grudnia 2024 r., zostaną obligatoryjnie zamknięte po tym terminie.

W przewodzie doktorskim powołuje się co najmniej dwóch recenzentów spośród osób zatrudnionych w szkole wyższej lub jednostce organizacyjnej innej niż ta, której doktorantem/pracownikiem jest osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora i niebędących członkami rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej przewód. Recenzentem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego w zakresie danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej.

Na minimum 14 dni przed posiedzeniem Komisji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne należy złożyć nastepujące dokumenty:

• opinia promotora o pracy wraz z propozycją recenzentów (minimum 3 osoby, wszystkie spoza UŁ z podaniem adresów do korespondencji i adresów e-mail),
  • raport z systemu antyplagiatowego (JSA) podpisany przez promotora,
  • oświadczenie kandydata o tym, że proponowani recenzenci nie są pracownikami tej samej jednostki, w której kandydat do stopnia jest doktorantem/pracownikiem,
  • praca doktorska w 4 egzemplarzach (wzór1, wzór2wzór 3 po angielsku),
  • praca doktorska na nośniku elektronicznym (cała praca z rozszerzeniem PDF),
  • 2 egzemplarze oświadczenia dla Biblioteki UŁ (Załącznik nr 1 do Zarządzenia Rektora nr 23 z dnia 16 grudnia 2014 r.),
  • oświadczenie,
  • podpisaną elektroniczną wersję streszczenia w jęz. polskim i angielskim w jednym pliku,
  • autoreferat przedstawiający główne założenia rozprawy doktorskiej.

Po przyjęciu rozprawy przez Komisję UŁ ds. stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne i wpłynięciu recenzji, doktorant zobowiązany jest zdeponować pracę doktorską w Repozytorium UŁ.

Opis zman w deponowaniu prac doktorskich w Repozytorium UŁ

Drogę postępowania określa Zarządzenie Rektora nr 23 z dnia 16 grudnia 2014 roku w sprawie: gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony w Uniwersytecie Łódzkim oraz Zarządzenie Rektora nr 76 z dnia 12 lutego 2020 roku w sprawie: zmiany zarządzenia nr 23 Rektora UŁ z dnia 16.12.2014 r. w sprawie gromadzenia i udostępniania przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego rozpraw doktorskich dopuszczonych do publicznej obrony w Uniwersytecie Łódzkim

Kontakt mailowy do osób zajmujących się Repozytorium UŁ: repozytorium@lib.uni.lodz.pl

Przed egzaminem należy złożyć w Dziekanacie podanie do Przewodniczącego Kosmiji Uniwersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminu w konkretnym terminie. Podanie należy złożyć najpóźniej na tydzień przed terminem egzaminu.

Zasady uczestnictwa w egzaminie doktorskim online na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska

Przyjęcie rozprawy i dopuszczenie jej do publicznej obrony następuje po jednoczesnym spełnieniu dwóch warunków:

1. Zdaniu pozytywnym wszystkich egzaminów doktorskich przez kandydata do stopnia,
  2. Złożeniem przez recenzentów recenzji rozprawy doktorskiej.

Na minium 14 dni przed posiedzeniem Komisji, doktorant przesyła podanie na adres stopnie.naukowe@biol.uni.lodz.pl.

Komisja Uniersytetu Łódzkiego do spraw stopni naukowych w dyscyplinie nauki biologiczne po zapoznaniu się z rozprawą doktorską, opiniami promotora albo promotora i kopromotora oraz recenzjami, podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia rozprawy doktorskiej i dopuszczenia jej do publicznej obrony, a także uchwałę o powołaniu komisji doktorskiej do przeprowadzenia publicznej obrony rozprawy doktorskiej.

Obrona rozprawy doktorskiej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ odbywa się na otwartym posiedzeniu komisji doktorskiej z udziałem recenzentów, promotora, promotora pomocniczego albo promotora i kopromotora.

Najpóźniej na 10 dni przed obroną rozprawy doktorskiej kandydat składa w Dziekanacie:

• indeks doktorancki (z zaliczeniem ostatniego roku przez Kierownika Studiów Doktoranckich),
  • uaktualniony wykaz publikacji naukowych,
  • informację o działalności popularyzującej naukę,
  • uaktualniony życiorys.

Dokumenty te należy także przesłać w formie elektronicznej na adres: jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl.

Przed obroną prosimy o przesłanie na adres jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl informacji kto będzie protokolantem podczas obrony rozprawy doktorskiej (imię i nazwisko, adres e-mail, nr telefonu kontaktowego).

Po obronie doktorskiej, należy dostarczyć do Dziekanatu oraz wysłać na adres jaroslaw.mrowczynski@biol.uni.lodz.pl podpisany przez przewodniczącego komisji doktorskiej i protokolanta protokół w dwóch egzemplarzach.

Po nadaniu stopnia naukowego doktora, należy złożyć następujące dokumenty: